vineri, 22 mai 2015

Echilibre si dezechilibre in ecosisteme

proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a V-a
Numele profesorului: Rusescu (Bondei) Ionica
Obiectul: biologie
Unitatea de învățare: Organele de înmulţire ale unei plante cu flori                                  
Titlul lecției:  Functiile florii
Tipul lecției: dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
Scopul lectiei: cunoasterea florii de catre elevi ca organ specializat pentru indeplinirea functiei de inmultire a plantelor, familiarizarea elevilor cu termenul de fruct si etapele transformarii acestuia din floare, stimulând curiozitatea elevilor în ceea ce privește explorarea resurselor web pentru științe exacte.

COMPETENȚE GENERALE
1)      Receptarea informaţiilor despre lumea vie
2)      Explorarea sistemelor biologice
3)      Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii
4)      Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei
5)      Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi

COMPETENȚE SPECIFICE                                                                                                        
1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu –plante
3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situații de comunicare

Valori si aptitudini
ü manifestarea curiozităţii si a imaginaţiei în crearea şi rezolvarea de probleme;
ü manifestarea tenacităţii, a perseverenţei şi a capacităţii de concentrare;
ü dezvoltarea independenţei în gândire şi acţiune;
ü manifestarea iniţiativei şi a disponibilităţii de a aborda sarcini variate;
ü intelegerea si utilizarea eficienta si corecta a aplicatiei Web 2.0

OBIECTIVE OPERAȚIONALE –Elevii trebuie să fie capabili pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei :
Ob.1. sa explice functia de polenizare, pe baza unui desen
Ob.2. Să definească polenizarea şi fecundaţia, folosind limbajul ştiinţific de specialitate.
Ob.3. sa stabileasca diferenta intre polenizarea directa si polenizarea indirecta pe baza unui desen
Ob.4. Să reprezinte prin desen schematic polenizarea directă şi încrucişată
Ob. 5. Să reprezinte sub forma unei scheme simple, drumul străbătut de polen în procesul de fecundaţie.


Strategii didactice:
ü  Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, problematizarea, modelarea,  braistorming, descoperire dirijata
ü  Modul de organizare al clasei: frontal, individual, pe grupe
ü  Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor primite, analiza şi compararea rezultatelor elevilor, aprecierea corectitudinii rezolvării aplicaţiilor (verbală / notarea activităţii elevilor).

Resurse:
ü  Materiale didactice: caiet, fişa de lucru, tableta PC / laptop, acces la internet Wi-Fi.
ü  Umane: 24 elevi
ü  Temporale: 50 min
Locul de desfasurare: sala de clasa
BIBLIOGRAFIE:
  1. Floarea Dobran – Biologie. Manual pentru clasa a V-a, Editura Teora Bucureşti 2000.
  2. Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare – învăţare – evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007.
3.       www.didactic.ro

DESFASURAREA LECTIEI
Modalitati de evaluare
Strategia didactica
Continut si sarcini de instruire
Secvențele didactice
Activitatea elevului
Activitatea profesorului
5.
4.
3.
2.
1.


Conversatia
Elevii se pregătesc pentru activitatea didactică. Vor avea pe banci tablet PC sau laptopul si fisa de lucru.
    notarea elevilor absenți
    verificarea materialului didactic
     monteaza videoproiectorul
    asigură o atmosferă prielnică desfășurării activității didactice.
    Trimite tuturor elevilor pe e-mail - fisa de activitate (creata cu Google Docs), care contine sarcinile de  lucru care vor fi rezolvate pe parcursul lectiei (pentru fiecare sarcina se fac trimiteri prin link-uri) https://docs.google.com/document/d/10qnSwK579d_Trr4YhCpXFXJcZL-5Z9FpU_WufWLzBZI/edit
(utilizare Gmail)
I.Moment organizatoric
(2 min.)
Analiza raspunsurilor
Conversatie
Problematizarea
Exemplul
Elevii rezolvă cerințele testului. Dupa terminarea testului, se discuta rezolvarea acestuia, împreună cu profesorul.
Se realizează conexiunile cu lecția anterioară, „Alcatuirea florii ”. Profesorul sustine elevii în rezolvarea unui test pe care l-a creat in Google Formhttps://docs.google.com/forms/d/1_ulhBMrKF7UVKLH6tp6EWB1jygcyFKTG4ZC1hyQOGX8/edit (sarcina 1 din fisa de activitate)
Este un test interactiv ce presupune implicarea activă a întregii clase.
II.Captarea atentiei (3 min.)
Aprecieri verbale
Conversatie

Elevii  notează titlul lectiei pe caiete.

Profesorul notează titlul lecției pe tablă: ”Functiile florii ” si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie să le atingă pe parcursul acestei lecţii.

III. Anuntarea temei (3 minute)




Aprecierea verbala




Conversatia euristica



Demonstratia




Exercitiul








Descoperirea dirijata






Demonstratia






Explicatia


Modelarea

Elevii sunt atenti, urmaresc animatia.


Elevii definesc polenizarea ca fiind procesul ce constă în transportul grăunciorului de polen de pe stamine pe stigmatul gineceului.


Elevii identifica: albinele, liliecii, fluturii, pasarile colibri






Elevii identifica principalele caracteristici ale florilor polenizate de animale / vant.



Elevii urmaresc explicatiile profesorului



Urmaresc animatia prezentata de profesor

Elevii deseneaza, folosind Google Drawings procesul de polenizare directa si incrucisata.
Rezolva testul administrat de profesor. Impreuna cu elevii se discuta apoi raspunsurile corecte.
Elevii noteaza in caiete schema lectiei
Profesorul prezintă prin intermediul tablei digitale o animaţie care prezintă  procesul de polenizare, folosind Youtube (Link: https://www.youtube.com/watch?v=26oq5tWrb2Q
Solicita elevilor sa defineasca  polenizarea pe baza animatiei observate:
Făcând apel la imaginile vizionate de elevi, clasifică polenizarea după locul de unde provine polenul: directă (autopolenizare) şi indirectă (încrucişată).

Cere elevilor să urmărească un material despre polenizare si sa descopere ce animale realizeaza acest proces. https://www.youtube.com/watch?v=MQiszdkOwuU precum si caracteristicile florilor polenizate de insecte.
Cere elevilor să  rezolve un test pe care l-a creat in Google Formhttps://docs.google.com/forms/d/1xInDMdNGyWggMqIeSvIy7PQbnaGYlXIt8AleI0IwJEY/edit# - care urmareste identificarea caracteristicilor florilor care sunt polenizate de animale sau vant.
(Sarcina 2 din fisa de lucru)
Profesorul indica faptul ca si omul poate realiza polenizarea in scopul obţinerii unor soiuri noi de plante si apoi prezintă un material cu modul de realizare a acestui tip de polenizare, folosind Youtube (Link: https://www.youtube.com/watch?v=0UEpq1W9C_E). Precizeaza ca acest tip de polenizare este artificiala.
Proiectează o animaţie care prezintă drumul parcurs de grăunciorul de polen in procesul de fecundaţie.
(https://www.youtube.com/watch?v=hf9XlqXcal0); defineşte procesul de fecundaţie
Invită elevii să indice drumul parcurs de tubul polinic pana la ovul, folosind Google Drawings:
(Cerinta 3 din fisa de activitate)
Pe baza raspunsurilor date de elevi se completeaza schema tablei
IV. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii (27 minute)

Conversatia, explicatia

Exercitiul
Elevii sunt atenti, raspund la intrebari

Elevii rezolva un test creat cu Google Form
Pe tot parcursul lectiei si prin fisa de lucru
Profesorul administreaza elevilor un test creat cu GoogleForm: https://docs.google.com/forms/d/1fukJQ-syHQb254D4_5XPEtF88fFrcCVA6vk-d2WX1oo/edit#
(Cerinta 4)
V. Asigurarea conexiunii inverse (8 minute)
Aprecieri individuale si prontale asupra modului de participare la lectie
Exercitiul
Elevii sunt atenti
Profesorul apreciază activitatea depusă de elev, notează elevii implicați 
VI. Evaluarea
(5 min. )


Elevii își notează pe caiet să verifice e-mail-ul pentru tema pentru acasă.
Profesorul le trimite elevilor tema pentru acasă prin intermediul contului de Gmail.
VII. Anunțarea  temei pentru acasă (2 min)




duminică, 10 mai 2015

Realizarea unei lectii, folosind instrumente specifice, conform proiectului didactic anterior realizat

https://www.dropbox.com/s/or0eue65736f896/bondei%20ionica%20-%20proiect%20de%20lectie%20-%20functiile%20florii.docx?dl=0

Feed-back - catre blogurile colegilor de grupa!!!


Va invit sa vizitati blogul colegelor mele de grupa:
http://claudiamitrica.blogspot.ro/
http://stiintepentrutoti.blogspot.ro/


Etapele realizarii unui plan didactic de succes


Etapele realizarii unui plan didactic de succes, validate de teoria şi practica instruirii sunt:

  • Încadrarea activităţii didactice ( a lecţiei ) în sisteme de lecţii sau în planul tematic;
  • Stabilirea obiectivelor operaţionale
  • Selectarea, structurarea logică, esenţializarea, adecvarea conţinutului şi transpunerea lui didactică
  • Elaborarea strategiei instruirii
  • Stabilirea structurii procesuale a activităţii didactice
  • Prefigurarea strategiilor de evaluare
  • Stabilirea acţiunii de autocontrol şi autoevaluare ale elevilor.