PLAN DE LECȚIE
CLASA: a VI-a
DISCIPLINA: BIOLOGIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Mamifere
PROFESOR: BONDEI
IONICA
TITLUL LECȚIEI: Mamifere insectivore
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
SCOPUL: Cunoasterea si
descrierea principalilor reprezentanti ai mamiferelor insectivore si
identificarea importantei lor, stimulând curiozitatea elevilor în ceea ce
privește explorarea resurselor web pentru științe exacte.
Google Apps folosite
✓
|
Docs
|
Google Search
|
|
Spreadsheet
|
YouTube
|
||
✓
|
Presentation
|
Blogger
|
|
✓
|
Forms
|
Calendar
|
|
Drive
|
Maps
|
||
✓
|
GMail
|
Hangouts
|
|
Sites
|
✓
|
Altele: Drawings
|
COMPETENTE GENERALE
1. Receptarea
informaţiilor despre lumea vie
2. Explorarea
sistemelor biologice
3. Utilizarea şi
construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii
vii
4. Comunicarea orală
şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei
5. Transferarea şi
integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru specifice biologiei în
contexte noi
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 Identificarea unor grupe
si specii de animale;
1.2 Recunoasterea alcatuirii
generale a unui mamifer;
1.3 Stabilirea relaţiilor
între factorii de mediu şi diversitatea animalelor
1.4 Explicarea structurii si functiilor
organismului unor vietuitoare;
1.5 Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi
procesul de adaptare a organismului la mediu
3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice
pe baza modelelor
4.1. Exersarea utilizării unor surse de informare
4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei
în diferite situații de comunicare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
– La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili să :
O1 Sa
descrie alcatuirea corpului pentru
cartita, liliac si arici
O2 Sa compare alcatuirea si modul de viata al
celor trei reprezentanti ai mamiferelor insectivore
O3 Sa identifice adaptările specifice mamiferelor insectivore la modul de
hranire
O4 Sa identifice rolul acestor animale in natura si pentru
culturile omului
STRATEGII
DIDACTICE
● Conversația;
● Explicația;
● Problematizarea;
● Învățarea prin descoperire;
● Modelarea;
● Diagrama Venn.
RESURSE
a) Resurse materiale: Tablă interactivă, videoproiector, calculator/laptop
b) Resurse spațiale: Sală de clasă
c) Resurse temporale: 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC
La ultima lecție, profesorul
a stabilit împreună cu elevii tema de studiu pentru acasă, aceasta reprezentând
studiul în avans al următoarei lecții (Mamifere insectivore). Astfel, elevii au
fost împărțiți în 4 grupe de câte 6 elevi, fiecare grupă primind câte o subtemă
pentru studiu și prezentare:
Grupa I –„Cartita –mediul de viata,
alcatuirea corpului si adaptari la mediul de viata si hranire”
Grupa II – „Liliacul - mediul de
viata, alcatuirea corpului si adaptari la mediul de viata si hranire”
Grupa III. –”Ariciul - mediul de viata,
alcatuirea corpului si adaptari la mediul de viata si hranire”
Grupa IV. -”Importanta mamiferelor
insectivore”
Fiecare grupă va trebui să
susțină subtema primită cu ajutorul Google
Presentations.
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevului
|
Timp
|
Secvențele
didactice
|
● notarea elevilor absenți
● verificarea materialului didactic
● asigură o atmosferă prielnică desfășurării activității didactice.
● Profesorul trimite elevilor pe e-mail (Gmail) fisa de lucru (https://docs.google.com/document/d/1bD_l731bJmFJutyHAcc-YxfTVenhjjUJsS8pE7qM9fI/edit
) creata cu Google Docs – cerand rezolvarea primei sarcini
|
Elevii se pregătesc
pentru activitatea didactică. Este montat videoproiectorul și sunt încărcate
prezentarile elevilor cu ajutorul Google
Presentation.
|
3 min
|
Moment organizatoric
|
Se realizează
conexiunile cu lecția anterioară, „Mamifere inferioare ”. Profesorul sustine
elevii în rezolvarea unui test pe care l-a creat in Google Form. Este un test interactiv ce presupune implicarea
activă a întregii clase. Se discuta apoi frontal raspunsurile corecte. https://docs.google.com/forms/d/16CFA_sIADhkJrsRKqPPEFsZdI6E6mluFNAHBpNVbdVc/edit#
|
Elevii rezolvă
cerințele testului împreună cu profesorul.
|
7 min
|
Evocare
|
Profesorul notează
titlul lecției pe tablă: ”Mamifere insectivore”.
Pe parcursul
desfășurării prezentărilor făcute de elevi în Google Presentations, profesorul intervine cu explicații
suplimentare dacă este necesar și elevii au nelămuriri .
|
Se notează titlul
lectiei pe caiete.
Elevii sunt
aranjați în grupele stabilite.
Elevii – lider vor
prezenta principalele aspecte ale lecției cu ajutorul Google Presentations. Restul elevilor vor nota schița lecției pe caiete.
După fiecare subtemă
studiată, se stabileste un dialog între elevii din fiecare grup și restul
elevilor și profesor, pentru lămurirea
eventualelor inadvertente din noțiunile discutate.
Elevii notează
informațiile pe caiete.
|
30 min
|
Realizarea sensului
|
Profesorul desenează
în Google Drawings o diagrama Venn
și solicită elevilor să completeze fiecare cerc cu deosebirile dintre cartita
si liliac, iar în porțiunea comună celor două cercuri să noteze asemănările
dintre cele două categorii de mamifere insectivore.
|
Ascultă cerința
profesorului.
Elevii vor completa
în Google Drawings deosebirile și
asemănările dintre cartita si liliac.
|
8 min
|
Reflecție
|
Profesorul apreciază
activitatea depusă de elev, notează elevii implicați și le trimite elevilor tema pentru acasă
prin intermediul contului de Gmail.
|
Elevii își notează
pe caiet să verifice e-mail-ul pentru tema pentru acasă.
|
2 min
|
Notarea și
aprecierea elevilor, anunțarea temei pentru acasă
|
BIBLIOGRAFIE:
1.
Maria Brânduşoiu, Constanţa Androne – „Biologie-manual
pentru clasa a VI a” EDP, 2006 Bucureşti
2.
Prof dr.Viorel Lazăr, prof. Mariana Nicolae – „Lecţia –
formă de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la
disciplina biologie” - Ed Arves 2007
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu